W dniu 27 kwietnia br. zakończyliśmy w Kcyni tegoroczną akcję Żonkile, organizowaną w związku z 79. rocznica powstania w getcie warszawskim. Społeczność Kcyni już po raz kolejny włączyła się w organizację wydarzeń w ramach tej akcji, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Z uwagi na pandemię ostatnie dwa lata akcja przebiegała w ograniczonej formie, w tym roku mieliśmy natomiast okazję, by wreszcie spotkać się z młodzieżą. W tym roku w całym kraju przystąpiło do akcji rekordowo dużo podmiotów - ponad 6 tysięcy bibliotek, instytucji kultury i szkół.
W ciągu dwóch ostatnich dni we wszystkich klasach VII i VIII Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego odbyły się lekcje na ten temat. Wspólnie oglądaliśmy film wprowadzający w tegoroczny temat akcji, który został zaczerpnięty z książki Marka Edelmana - I była miłość w getcie. Film dostępny jest na kanale Youtube Muzeum Polin. Aby obejrzeć, kliknij tutaj.
Czy w getcie było miejsce na miłość? - próbowaliśmy odpowiedzieć wspólnie na to pytanie, zapoznając się z historiami osób opisanych przez Edelmana: Poli Lifszyc i Janka, Marysi Ajzensztadt i Jerzego Szapiro, Geli Seksztajn i Israela Lichtensztajn. Rozmawialiśmy o rodzajach miłości: o miłości do rodziców, opiekunów do dzieci, miłości romantycznej, która połączyła dwoje młodych ludzi. Uczniowie dzielili się swoimi refleksjami na ten temat. O miłości, która w warunkach getta była decyzją, i która (w sumie zawsze) decyzją jest.