15 - 05 - 2023
Rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

UCZCZENIE JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

W związku z niedawną rocznicą śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego mam dla Was jeszcze jedną, nigdy tutaj niepublikowaną historyczną ciekawostkę.

W wydaniu specjalnym niemieckiej gazety z września 1939 r., które pochodzi z mojego archiwum, znalazła się wzmianka o uczczeniu pamięci Józefa Piłsudskiego przez Adolfa Hitlera (kliknij na miniaturę po lewej). 

Dzięki pomocy naszego znajomego (Frank Neas, I do really appreciate your quick response) dysponujemy tłumaczeniem oryginalnego tekstu. I tak, na około - z niemieckiego na angielski, a następnie z angielskiego na polski, wespół w zespół otrzymaliśmy treść dwóch notek zamieszczonych przy fotografiach.

Tekst nr 1

Po śmierci Józefa Piłsudskiego jego następcy wybrali błędną drogę polityki wielkomocarstwowej. Roman Dmowski, lider Narodowej Demokracji, którego ambicje polityczne podzielali inni politycy tak jak on pragnący sukcesów, przez cały czas swojej działalności prowadził antyniemiecką politykę, podczas gdy jego przeciwnik polityczny, Piłsudski, dążył do ustanowienia realnych stosunków z zachodnim sąsiadem [Polski]. Dalekowzroczny Marszałek nie podzielał poglądów tych polskich polityków, którzy widzieli rolę Polski jako potęgi na morzu i [chcieli to osiągnąć] fałszując historię. To on jest autorem słów o chorobie morskiej, na którą cierpią Polacy.

Tekst nr 2 (pod zdjęciem Fuhrera)

Führer w budynku Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.

Po prawo: Niemiecka armia uczciła [pamięć] Marszałka Piłsudskiego

Po tym, jak Kraków został zajęty przez armię niemiecką Führer wydał rozkaz o ustawieniu warty honorowej na Wawelu, w miejscu wiecznego spoczynku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jego epigoni sprzeniewierzyli się jego dziedzictwu. W żaden sposób nie są tak dalekowzroczni jak Piłsudski i wpisują się w angielską politykę osaczania. Wierzą, że w związku z niewłaściwym oszacowaniem [inappropriate overestimation] militarnej siły Polski muszą szukać [pomocy] w przypadku konfliktu zbrojnego z Niemcami.

Justyna Makarewicz /Dźwiękowe Archiwum Kcyni 

tłumaczenie z niemieckiego na angielski - Frank Neas, tłumaczenie z angielskiego na polski - Justyna Makarewicz 

Gazeta pochodzi ze zbiorów własnych autorki 

Poprzednia
Powrót do listy aktualności
Następna