06 - 04 - 2022
Zanurzony w Pięknie -otwarcie wystawy w Gnieźnie

Otwarciu wystawy Zanurzony w Pięknie, prezentowanej w katedrze gnieźnieńskiej towarzyszyły prelekcje dotyczące o. Efrema Marii z Kcyni (Stanisława Klawittera). Wydarzenie odbyło się w dniu 4 kwietnia br. Jego organizatorem było Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Na zaproszenie dyrektora Bartosza Przybyła, miałam możliwość przekazać zebranym informacje na temat śladów o. Efrema w rodzinnym mieście. 

W ramach programu swoje prelekcje przedstawili: 

o. Tomasz Płonka, OFM Cap: Rys biograficzny - wprowadzenie w życie artysty,

s. Natanaela Wiesława Błażejczyk, członkini zgromadzenia Sióstr Felicjanek : Witraże w kościele pw. św. Józefa w Inowrocławiu,

ks. Infułat Jan Kasprowicz, proboszcz i kustosz Parafii Archikatedralnej przy Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie: Działania artystyczne o. Efrema uczynione dla Bazyliki Prymasowskiej w Gnieźnie 

Justyna Makarewicz, pracownica Urzędu Miejskiego w Kcyni: Ślady pozostawione w rodzinnej Kcyni 

Katarzyna Tomczak-Nawrat, kustosz i zastępca dyrektora Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej: Dzieła o. Efrema w zbiorach Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej 

W wydarzeniu udział wziął Prymas Polski Metropolita gnieźnieński ks. abp Wojciech Polak, prezydent Gniezna Tomasz Budasz oraz biskup pomocniczy gnieźnieński ks. bp  Radosław Orchowicz (do niedawna proboszcz parafii pw. św. Józefa w Inowrocławiu, gdzie znajdują się witraże wg projektu o. Efrema) oraz zaproszeni goście. Po wystąpieniach można było zwiedzić wystawę, która w ubiegłym roku jesienią gościła w Kcyni. 

Tekst na podstawie materiałów Organizatora: Justyna Makarewicz/Dźwiękowe Archiwum Kcyni 

Fot. J. Makarewicz, W. Niedźwiedziński  

Poprzednia
Powrót do listy aktualności
Następna