26 - 03 - 2020
Korespondencja z Erkrath (Niemcy)
Dźwiękowe Archiwum Kcyni ma przyjaciół rozsianych po całym świecie. Najczęściej są to potomkowie mieszkańców naszego miasta lub gminy, którzy po latach powracają, by przekonać się, jak tutaj jest - to miejsce, które ich prababcie i pradziadkowie opuszczali - w poszukiwaniu lepszego życia, w poszukiwaniu pracy, w poszukiwaniu awansu społecznego. Oczywiste jest, że w te trudne dni i o nich się martwię.
Pomyślałam sobie, że poproszę ich, aby opowiedzieli nam, jak wygląda sytuacja epidemiczna związana z koronawirusem w ich rodzinnym kraju. I tak powstały korespondencje, od Włoch, przez Stany Zjednoczone po Niemcy. Publikując ich relacje nieustannie apeluję do Państwa - nie wychodźcie z domu, jeśli nie ma wyraźnej ku temu potrzeby! Zostańcie w domu!
Nasza dzisiejszy korespondent - Frank Neas odwiedził Ludwikowo i Mieczkowo w 2018 r. Tutaj (kliknij) można zapoznać się z jego rodzinną historią.
Justyna Makarewicz

Kilka refleksji z Niemczech - w związku z epidemią Coronawirusa

Szalone czasy, w których przyszło nam żyć. Wszystko toczy się wolniej niż zwykle. Sklepy są pozamykane, bary, kina i wszystkie udogodnienia z których korzystaliśmy, a które nie są niezbędne do tego, by przeżyć, także są zamknięte. Jeśli chcesz pójść do sklepu dostaniesz się do niego, ale tylko pojedyńczo. I liczba osób przebywających w tym samym czasie w sklepie jest ograniczona. Osobiście mam poczucie wspólnych wakacji, które trwają przez miesiąc czasu. Dodatkowo odkryliśmy nową cechę niemieckiego społeczeństwa: panicznie wykupuje papier toaletowy i makarony. Wygląda na to, że miliony Niemców uzbierało taki zapas papieru, że wystarczy im na najbliższe 20 lat, jak już skończy się pandemia.

Życzę wszystkim mieszkańcom Kcyni słonecznej pogody i pogodnych myśli podczas bieżącego doświadczenia, które nas spotyka. Bądźcie zdrowi....

Autor: Frank Neas z Erkrath, Niemcy

Tłumaczenie: Justyna Makarewicz

Na zdjęciach: miasto Erkrath w Niemczech, fot. Frank Neas


Poprzednia
Powrót do listy aktualności
Następna