20 - 06 - 2024
Skrzypek na dachu
RELACJA
Jak spędziliśmy czas na spacerze zatytułowanym Skrzypek na dachu? Rozwiązując różnego rodzaju zadania i rozmawiając. O przemijaniu, dylematach rodziców, którzy patrzą, jak ich dzieci stają się coraz bardziej dojrzałe i nie zawsze wybierają drogę przygotowaną im przez najbliższych. Rozmawialiśmy też, na ile fabuła musicalu jest uniwersalna i wciąż aktualna: czym dla nas jest tradycja? jak ją zachować w dynamicznie zmieniających się czasach? Rozwiązując quiz wiedzy o Skrzypku na dachu zmierzyliśmy się ze szczegółowymi pytaniami dotyczącymi fabuły. Układaliśmy także puzzle - dwa obrazy autorstwa Marca Chagalla, przedstawiające postać skrzypka na dachu.
W trakcie spaceru razem poszukiwaliśmy Tewje Mleczarza, bohatera prozy Szolema Alejchema. Wizerunki skrzypka były rozmieszczone na trasie naszego spaceru - od ulicy Strażackiej, przez parking, na którym znajdowała się Synagoga, po ulicę Parkową. Zadaniem uczestników spaceru było rozwiązanie zadań znajdujących się na kartonikach, a w rezultacie odgadnięcie tajemnego hasła, które związane było z fabułą utworu Skrzypek na dachu, a które powstało po wpisaniu wszystkich liter. Przy uzupełnianiu liter mieliśmy wiele frajdy, bo niektóre z zadań były dość ambitne - jedno z nich brzmiało: zaśpiewaj fragment piosenki Gdybym był bogaty.
Po rozwiązaniu wszystkich zadań, ukrytych na odwrocie kartoników z podobizną Tewje Mleczarza, ułożyliśmy hasło: ANATEWKA. Po przystanku w uroczym, zrewitalizowanym parku, gdy zaczynała się "złota godzina", ulicą Libelta udaliśmy się w kierunku cmentarza żydowskiego. Wspominaliśmy, że to właśnie tam przed laty rozstawiała się karuzela, lunapark czy cyrk.
Na cmentarzu żydowskim był czas, by zapoznać się z tym, czego dowiedzieliśmy się z przetłumaczonych inskrypcji znajdujących się na macewach. Tłumaczenie wykonał dr Sławomir Pastuszka, a efekty jego pracy zostały zamieszczone w broszurze Oni tu żyli przez wieki, którą uczestnicy spaceru otrzymali. Rozmawialiśmy także o tym, co stało się z pozostałymi kamiennymi płytami z cmentarza. Poruszyliśmy także wątek emigrantów i kierunków świata, w które udawali kcyńscy Żydzi. W wyniku tej fali emigracji, która rozpoczęła się pod koniec XIX wieku, mamy wielu przyjaciół praktycznie na każdym kontynencie.
Na cmentarzu wysłuchaliśmy fragmentów wspomnień Cezara Aronsfelda. Następna okazja do uczestnictwa w spacerze w dniu 19 sierpnia. Wówczas to odbędzie się wędrówka po Kcyni zatytułowana: Kcynia dla początkujących/Kcynia for beginners. Zapraszam do udziału w wydarzeniu.
tekst: Justyna Makarewicz/Dźwiękowe Archiwum Kcyni
zdjęcia Iwona Lewandowska
AKTUALIZACJA
Zapraszam Państwa na przełożony z 10 Lipca spacer pt. Skrzypek na dachu.
Spotykamy się 13 sierpnia (wtorek) o g.18 na kcyńskim Rynku (pod budynkiem Urzędu).
[AKTUALIZACJA Z G. 15.00 10 LIPCA 2024 R.]
spacer w dniu 10 lipca z uwagi na upały i zapowiadane burze, został ODWOŁANY i odbędzie się w innym terminie.
ZAPOWIEDŹ
Czy można opowiedzieć o Kcyni odwołując się do historii z kina?
Tegoroczną edycję zatytułowałam TAK JAK W KINIE, a za tytuły poszczególnych spacerów posłużyły mi tytuły klasycznych już filmów...
no zobaczymy, przekonajcie się sami. Zapraszam Was.
Niespodzianek, zadań dla uczestników i zwrotów akcji nie zabraknie, obiecuję.
Terminy poszczególnych spacerów:
2 lipca g. 18.00 - Rzymskie wakacje
10 lipca g. 18.00 - Skrzypek na dachu
18 lipca g. 18.00 - Cinema paradiso
Zbiórka na Rynku, pod budynkiem Urzędu Miejskiego w Kcyni. Proszę o zabranie nakrycia głowy i wygodnych butów.
Czas trwania spaceru - ok. 2 godzin.
Spacery z historią to wakacyjna propozycja dla mieszkańców i turystów. Odbywają się od 2013 roku (z kilkuletnią przerwą). Ich celem jest zapoznanie odbiorców z historią miasta, z zabytkami i wspomnieniami. Co roku proponuję inną tematykę, inną trasę i inne zadania w trakcie spacerów. Zapraszamy do uczestnictwa!
Tekst: Justyna Makarewicz/Dźwiękowe Archiwum Kcyni